ТОП-9 рис української ментальності: погляд психотерапевта

У чому полягає самобутність українського народу? Можливо в тому, як вважає автор книги «Український менталітет: ілюзії – міфи – реальність» Олександр Стражний, що українська культура є сумішшю усіх культур, що коли-небудь були на території України, разом узятих. Українці увібрали колорит усього культурного різноманіття, виокремивши з цієї мозаїки те, що є необхідним для нашого розвитку, змінивши на свій «український» лад.

За думкою Олександра Стражного українському менталітетові властиві хазяйновитість, сентиментальність, оптимістичність, життєрадісність тощо. У ньому уживаються разом меркантильність та безкорисливість, патріотизм та толерантність, акуратність та невибагливість. Залишаються ще відгомони забутих недуг, серед яких е провінційність, «совковість», непослідовність та інші холодні речі, які, сподіватимемось, скоро відійдуть в минуле.

Хто такий українець? Чим він різниться від росіянина, поляка, німця? Які в його ментальності козирі? А які масті биті?.. Відповіді на ці та інші питання читач неодмінно знайде в цій книзі. А ми поділимося з ним добіркою цитат, які контурно окреслюють карту української ментальності: її привабливі ландшафти, кордони та відмінності від сусідніх краєвидів.

***

В українських казках немає образу Івана-дурника. Юродивих в Україні блаженними не називали й не вважали їх віщунами якоїсь вищої істини. Дурість – не цінували! Цінували – кмітливість, хитрість, гумор і мудрість сліпих кобзарів.

с. 403.

Феномен сердечності одним із перших у новоєвропейській філософії обґрунтував Григорій Сковорода. В його вченні на перший план висувається те, чим, власне, завжди жив його народ: теплота взаємин, барвистість буття, щирість, інфантильна надія, уміння знаходити компроміс із зовнішньою пітьмою.

с. 366.

Свавілля українців – річ непохитна. Чи можна уявити, як  запорозький козак вимовляє: «барин приедет – нас рассудит»? Плювати він хотів і на пана, і на царя, і на султана, і на самого дідька! Свавілля – головне звинувачення щодо козаків, яке трапляється в польських документах XVІ–XVІІ століть.

с. 371.

Я ніколи не зможу пояснити росіянам, як це – жити у країні, де йде війна, та в якій дихається набагато легше, живеться набагато вільніше і мислиться набагато глобальніше. Тому що свобода там, де чесність. А чесність там, де відвертість. А відвертість там, де є повага до інших. У країні, де повага на рівні норми, апріорі відчуваєш себе вільним. А коли є внутрішня свобода – то й жити хочеться.

с. 438-439.

Багато рис української ментальності виявила нестандартна ситуація – Революція Гідності. Непередбачувані обставини, які  загрожували обернутися національною катастрофою, спонукали українців продемонструвати те, що в них одвіку закладене – волелюбність, непокірність, делікатність, незлобивість, рішучість, відкритість, толерантність, гумор і, зрештою,  гідність.

с. 426.

В Україні національні герої – це люди, такі самі, як і ти, але вони переважають тебе чесністю, справедливістю, сміливістю або гідністю. В Росії – не герої, а  кумири. Схиляння перед кумиром – це не розвиток себе, а  усвідомлення своєї нікчемності перед його величчю. Люди, що  схиляються перед кумирами, нічого не роблять для того, щоб наблизитися до їхнього рівня, вони просто вірять у нього. А наявність героїв – це еволюція своєї особистості, це бажання стати таким же. І тут ми підходимо до розгадки, чому Росія застигла у стагнації – навіщо змінювати себе і навколишню дійсність, якщо є той, хто все зробить за тебе. Мабуть, це і є основною причиною, чому в одній країні відчувається затхлість, а в іншій – надія.

с. 438.

Одна з головних особливостей українського менталітету – доброта. Українці в цьому сенсі дійсно унікальний народ. Пройшовши крізь стільки випробувань і розчарувань, вони і зараз відкриті, гостинні і надалі залишаються такими собі мрійниками. Вони такі, тому що вірять у найкраще в людині. Але українці чітко розуміють відмінність між тими людьми, хто нормальний і адекватний, хто з повагою ставиться до територіальної цілісності країни, і тими, в кого, скажімо так, замість мізків блакитний екран.

с. 434.

Одна з головних особливостей українського менталітету – доброта. Українці в цьому сенсі дійсно унікальний народ. Пройшовши крізь стільки випробувань і розчарувань, вони і зараз відкриті, гостинні і надалі залишаються такими собі мрійниками. Вони такі, тому що вірять у найкраще в людині.

с. 434.

Поняття провінційності хибно розглядати лише зі знаком «мінус». Воно формує й такі якості, як відкритість, щирість, добродушність, привітність, сентиментальність. Вищі цінності провінціала – постійна робота, благополуччя родини, затишок свого маленького світу. І для України, і для Заходу ці цінності, загалом, подібні. А для Росії? Росіянин хоче жити заради світової ідеї й щиро обурюється, коли бачить, що хтось живе сам для себе.

с. 408.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *