Україна змушує світ шукати сенс: ТОП-5 сенсів від Ярослава Грицака

Продовжуємо знайомити читачів бібліотеки NewLib з виступами учасників міжнародної конференції «Уроки війни й майбутня відбудова країни та суспільства» (головні тези виступу Мирослава Мариновича ми викладали тут).

Сьогодні ми пропонуємо вашій увазі тези з виступу Ярослава Грицака під час другої конференції, яка відбулася 2 липня 2022 р. в Українському католицькому університеті (Львів).

Матеріал підготовлений за публікацією на zbruc.eu.

***

Що ставалося з Україною – визначало значною мірою долю Європи і долю світу… Україна є не просто геополітичною територією – а геополітичною територією, де вирішується доля Європи і доля світу.

Тепер неможливо собі уявити розв’язку українського питання без українців. За означенням це буде мати вплив також на європейську і світову політику. І це вперше… Звичайно, ми можемо мати до Заходу певні – слушні – претензії. Водночас розуміємо, що Захід існує. Що більшої ваги набуває українське питання, то більше Захід проявляється.

“План Маршалла” буде успішним при синергії трьох чинників – Української держави, українського суспільства і зовнішньої допомоги. Без цих синергій нам нічого не вдасться. Забереш будь-яку з них – шанси невисокі. Але якщо візьмеш всі разом – шанси дуже-дуже високі.

Є правило Томаса Фрідмана – правило золотої арки. Країни, які мають розвинуту мережу “Макдональдсів”, між собою не воюють. Ми бачимо, що війна не зникає зі світової історії. Але у світі виникла зона миру. Це, умовно кажучи, G7 – країни, які між собою не воюють. Вони воювали з великим задоволенням і з великим жертвами перед тим – але більше не воюють. Завдання України – ввійти у цю зону миру.

Світ стоїть перед потребою політичної метафізики. Треба розуміти: для чого це все? Це ключове питання. Воно, можливо, не має розв’язки, але є сенс його ставити: для чого це все? Чому це важливе для мене? Україна помагає шукати всім сенс і ставить це питання.

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *