Арсенал сенсів: як перекласти українською «Патріарх Варфоломій»?

На Книжковому Арсеналі в Києві зустрілися два давні полюси напруги — «Афіни та Єрусалим». Сталося це під час презентації книги про Вселенського Патріарха «ВАРФОЛОМІЙ: Апостольська місія. Пророче бачення».
Нагадаємо, що перше представлення видання відбулося 11 червня 2021 року, в день тезоіменитства Його Всесвятості. Тоді книгу презентували для представників церковної спільноти України.
Варфоломій сьогодні з нами: Україна відзначила іменини Вселенського Патріарха

Десятий, ювілейний Книжковий Арсенал вивів книгу «у світ широкий» — до світської публіки, в кола культурної спільноти столичної інтелігенції.

Нинішня подія на Арсеналі показала, що давнє протистояння двох центрів — Афін та Єрусалима, академії та церкви, про яке писав Тертуліан, — спроможне перетворитися на позитивний креатив. Плідна тривала співпраця цих двох інституцій дала знаковий результат — книги. Зокрема й, книгу про Постать, яка на нашому грунті закорінює і втілює богословську думку православної церкви, — Вселенського Патріарха.

«Україна очікує на історичну подію — візит Патріарха Варфоломія, — відкрив вступним словом презентацію модератор заходу Костянтин Сігов. — Ми всі знаємо, що йдуть приготування і в Константинополі, й у Києві —  в Новому Римі і в Новому Єрусалимі. І на шляху до цієї зустрічі наша країна та суспільство мають потребу в якісному осмисленні контексту, в якому працює, мислить, здійснює свою пастирську та богословську місію Патріарх Варфоломій».

Костянтин Сігов

У жовтні 2021 року Вселенський Патріарх відзначатиме тридцять років свого патріаршого служіння. Унікальний контент про цю непересічну людину та особисті, невідомі широкому загалові свідчення про його діяльність дає саме книга «Варфоломій. Апостольська місія. Пророче бачення».
Про особистісний вимір спілкування зі Вселенським Патріархом та контекст його дій щодо автокефалії для Української церкви розповів священник Православної Церкви України Богдан Гулямов.

Богдан Гулямов

«Дуже важлива особиста річ — це стратегія оновлення православ’я. Ми спілкувалися з багатьма, але відчули від Патріарха живий подих історії. І це відчуття огортає. Він є тим ієрархом, ім’я якого назавжди закарбовано в церковній історії.

Святіший Патріарх — це ключова постать, значення якої для долі української церкви можна порівняти з такими постатями, як рівноапостольний князь Володимир та святитель Петро Могила. Завдяки Володимировому хрещенню з’явилася Київська церква, а завдяки святителю Петру Могилі у цій церкві з’явилися школа та духовенство. Завдяки ж Святішому Патріарху Варфоломію Православна Церква в Україні отримала право на незалежне автокефальне буття».

Петро Зуєв та Богдан Гулямов

Богдан Гулямов згадав історичний контекст, в якому було проголошено автокефалію Української церкви. «Коли Патріарха було обрано на Константинопольську кафедру, перед ним постав вибір із трьох різних концепцій церковної діяльності. Можна було скерувати православний корабель курсом охоронительства, підтримуючи консервативні ідеї, які завжди користуються популярністю у православному середовищі. Цей шлях передбачав би максимум особистого комфорту для предстоятеля.

Другий шлях — теоретичний, що дозволяв би Варфоломієві надавати сміливі оцінки прикрим явищам у житті світового православ’я, формулювати масштабні концепти церковних перетворень і одночасно утримуватися від конкретних справ, які б такі перетворення втілювали.

Олексій Чекаль, Петро Зуєв та Богдан Гулямов

Однак Патріарх обрав третій шлях, який водночас був найкориснішим для церкви і найважчим для нього самого як для церковного лідера. Це був шлях реального реформування церковного життя, перетворень, які б не розривали цінний зв’язок сучасного православ’я з давнім церковним переданням і одночасно відкривали би для церкви двері у ХХІ століття. Саме цей максимально корисний для церкви шлях і обрав Святіший Патріарх Варфоломій».

Його небезпідставно вважають архітектором мінімум двох історичних церковних подій, які визначили долю сучасного православ’я. Це проголошення автокефалії Православної Церкви України у 2018 році та скликання Великого Святого Вселенського Собору Православної Церкви у 2016 році.

Петро Зуєв

«Томос про автокефалію Української Церкви є невід’ємною частиною Патріаршої стратегії з подолання ізоляціоністських тенденції та приведення церковних структур у відповідність до реалій сьогодення, — зазначив отець Богдан. — Святіший Патріарх Варфоломій отримав від українського суспільства певний карт-бланш для розв’язання українського церковного питання. Користуючись сприятливими історичними обставинами, Константинополь міг запропонувати Україні не автокефальну, а автономну модель, тобто не повну канонічну незалежність, а відновлення давніх прав Київської митрополії у складі Вселенського Константинопольського Патріархату. Утім, до честі Патріарха Варфоломія, він діяв у цій ситуації, керуючись інтересами не своєї помісної церкви, а духом євангельської свободи, як Вселенський Патріарх, лідер і перший за честю ієрарх усього православного світу.

Давня Київська церква відновила своє співпричастя з церквою-матір’ю та стала невід’ємною частиною Вселенського православ’я».

Валентин Прокопченко

Дякуючи Богдану Гулямову за важливе особисте свідчення про Патріарха Варфоломія, К.Сігов зауважив, що «порівняння з князем Володимиром і «князем церкви» Петром Могилою стосовно Патріарха Варфоломія, по-перше, є дуже влучними. І по-друге, допомагають інкультурації та кращому розумінню, власне, перекладу українською мовою значення і масштабу постаті Варфоломія для київської християнської традиції».

Символічним було й те, що на презентації книги про Патріарха Варфоломія були маленькі діти. Костянтин Сігов пригадав історію, як група паломників з України була в Константинополі. І Патріарх Варфоломій посадив на свій трон дитину, а сам весь час стоячи спілкувався з присутніми гостями з України. «Мудрість цього жесту, мені здається, з нами і сьогодні. Ми бачимо, що тут є і діти, і люди з великим життєвим досвідом. Цей синтез є надзвичайно важливим для того, щоб і ця книга йшла серед людей, була в житті».

Учасниками презентації стали  Петро Зуєв, Валентин Прокопченко, Олексій Чекаль.

Шукайте книгу у видавництві «Дух і літера».

***

Також на Книжковому Арсеналі відбулася презентація книги Богдана Гулямова  «Логос vs Матриця».

Поділитися

Поділитися на facebook
Поділитися на telegram
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на email
Поділитися на print

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *